Guláš 2013


V pátek 31. května 2013 ve 20:00 hodin uvedl ochotnický soubor SDH Božejovice hru Jiřího Baldy 


KDYŽ MÁ TETA NEBEZPEČNÁ LÉTA


Tato inscenace zapadá do začátku minulého století... Je léto na zbytkovém statku pana Kačeříka. Ten má dvě děti – dceru Sylvu a syna Jindřicha.Nikdo netuší, že se Jindra na svých cestách oženil s mladou literátkou Lídou, což kazí plány právě přijíždějící bohaté tetě Augustě. Ta chce odkázat velkou sumu peněz své neteři a synovci, ale s podmínkou, že si vezmou toho, koho jim sama vybere. Rázná tetička se při svém pobytu na statku zamiluje do mladého doktora Miloše Šťovíka, který jí v léčce vyzná lásku. Z postarší generálské vdovy se rázem stává zkrotlá zamilovaná laň.
Na statek také přijíždí potenciální ženich pro Sylvu a nevěsta pro Jindřicha. Zároveň se dostaví skutečná manželka Jindřicha, která je vyděšená jeho dopisem, že nemá jezdit.
Celá situace je zapletená, spřádání intrik a rozplétání omylů na sebe nenechá dlouho čekat...

Osoby a obsazení: Diviš Kačeřík - Jan Küblbeck, Sylva, jeho dcera - Pavla Urbanová, Jindřich, jeho syn - Luboš Urban, Augusta, jeho sestra - Dana Tučková st., Fric Czezcowiczka - Tomáš Popelka, Štefi Ertepletzová - Dana Tučková ml., Lída Olešáková - Jana Farová, Dr. Miloš Šťovík - Stanislav Jelínek, Spytimír Suchařípa - Jiří Šindelář, Roubík - Pavel Vacek, Voršila - Olga Bočanová
Režie: Josef Vávrovský, Jiří Popelka
Nápověda: Markéta Popelková
Dekorace, světla, zvuky: Jiří Popelka, Luboš a Jiří Urbanovi, Věra Urbanová, Josef Vávrovský
Oponáři: Jaroslav Kotrba, Jiří Urban

U příležitosti Dne dětí Divadelní soubor Tábor uvedlpředstavení pro nejmenší - pohádku Vlastimila Pešky


MĚLA BABKA ČTYŘI JABKA


Jedná se o čtyři klasické pohádky pro diváky od 4 let. Jsou převyprávěné moderním jazykem, ale zachovávají klasickou formu. Dramatizace téměř notoricky známých pohádek O veliké řepě, O koze Róze, O koblížkovi a O dědečkovi a kožíšku, tvoří díky vtipné propojovací lince, tedy hře na babky a dědky, logický a velmi hravý celek, který malé diváky vyloženě vtáhne do pohádkového děje.
Vlastimil Peška - Hudební skladatel, režisér, dramatik, hudebník, herec i občasný scénograf v jedné osobě. Po ukončení studia brněnské konzervatoře (housle u L. Kubaláka a L. Borýska) a JAMU (skladba u M. Ištvana) nastoupil do hereckého angažmá ve Studiu Ypsilon, kde působil tři sezóny. (Není bez zajímavosti, že během studia JAMU působil jako externí houslista v orchestru zpěvohry, tehdy Státního divadla v Brně). Po té si dopřál postgraduální studium činoherní režie – opět na JAMU.

Režisér: Josef Konrád - Významný jihočeský herec a režisér, působil v amatérských divadelních souborech v Českých Budějovicích, Sezimově Ústí a Táboře. Začal hrát v souboru DS J.K.Tyla, v roce 1970 přešel do D-111, kde poprvé vstoupil jako herec na scénu v pásmu z povídek a skečů I. Vyskočila: O rodný ranč aneb Padni padouchu. Týž rok se začal se jako herec prosazovat v inscenacích jednoho z nevýznamnějších režisérů té doby Antonína Bašty. V roce 1974 přišel do Tábora, kde působil v DS Hnízdo. Na přelomu 70. a 80. let přešel do DS o. s. Tábor, kde působí jako režisér, herec, dramatizátor, dramaturg a výtvarný inspirátor.
Osoby a obsazení: řepa Pepa, dědek - Kryštof Janda, myšák, babka, koblížek - Eva Koubová, Honzík, dědek - Cyril Janda, kočka Očka, Máňa, liška - Jana Kaštánková, dědek, lišák, pes - Václav Novák ml., Mařenka, ježek, babka -Jorika Smolíková, babka, kočka - Alžběta Chytráčková, pejsek Hejsek, koza Róza, ježek - Vojtěch Morava

Divadelní soubor Tábor zahrál v sobotu 1. června 2013 v 17:00 hodin komedii Carla Goldoniho


MIRANDOLINA


Komedie Carla Goldoniho napsaná v roce 1751. Příběh se soustředí na Mirandolinu, atraktivní a inteligentní mladou hostinskou, která nemá o nápadníky nouzi. Dvoří se jí chudý markýz de Forlipopoli, bohatý hrabě Albafiorita a i „úhlavní nepřítel všech žen“ baron Ripafratta. Do hry o její srdce vstupuje i služebník Fabrizio. Hra odhalí, který z mužů se stane vyvoleným Mirandoliny a který s ostudou bude zahnán na útěk, před jejími ženskými zbraněmi.
Carlo Goldoni byl italský dramatik, tvůrce italské národní komedie. Dramatická tvorba Carla Goldoniho je velmi rozsáhlá. Dochovalo se přes dvě stě komedií a operních libret. Stal se reformátorem italské komedie, pouhou dějovou osnovu her nahradil postupně textem pro všechny postavy. Ve svých začátcích psal Goldoni hudební a veseloherní intermezza, která byla původně zařazovaná mezi jednotlivá dějství melodramat a tragikomedie. Opravdovými komediemi se začal zabývat od roku 1738.

Režisér: Josef Konrád - Významný jihočeský herec a režisér, působil v amatérských divadelních souborech v Českých Budějovicích, Sezimově Ústí a Táboře. Začal hrát v souboru DS J. K. Tyla, v roce 1970 přešel do D-111, kde poprvé vstoupil jako herec na scénu v pásmu z povídek a skečů I. Vyskočila: O rodný ranč aneb Padni padouchu. Týž rok se začal se jako herec prosazovat v inscenacích jednoho z nevýznamnějších režisérů té doby Antonína Bašty. V roce 1974 přišel do Tábora, kde působil v DS Hnízdo. Na přelomu 70. a 80. let přešel do DS o. s. Tábor, kde působí jako režisér, herec, dramatizátor, dramaturg a výtvarný inspirátor.
Osoby a obsazení: Mirandolina - Vendula Švarcová, Baron di Ripafratta - Karel Nezveda, Hrabě d'Albafiorita - Josef Konrád, Markýz de Forlipopoli - Václav Novák, Ortensia - Jarmila Nováková/Dana Milerová, Dejanira - Jana Kaštánková/Jorika Smolíková, Fabrizio - Antonín Beck, sluha - Jan Schmödl

Dražičtí komedianti uvedli komedii Divadla Járy Cimrmana


ZÁSKOK


Stručný obsah hry: K mnoha smolným stránkámCimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o obchod domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout.Došlo-li k němu s křikem a s prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se tak dostává do rukou svědectví z té oblasti Cimrmanova života, v níž se nejvíce naplnil jeho osud – z divadla.

Hrají: Miroslav Špaček, Sabina Drtinová, Miroslav Flígr, Eva Šašková, Táňa Veselovská, Michal Šašek, Jan Samec, Libuše Skaláková, Jaroslava Salabová
Osvětlení, zvuk: Jan Samec
Výprava a režie: Libuše Skaláková

Na závěr přehlídky uvedla v sobotu ve 20:00 hodin Mladá krev Forbíny Jistebnice premiéru hry Francise Vebera


BLBEC K VEČEŘI


Stručný obsah hry: Skvělá komedie francouzského dramatika a režiséra Francise Vebera, jejíž filmová podoba byla oceněna mimo jiné také Césarem (francouzskáobdoba Oscara). Hlavní hrdina Pierre Brochant, bohatý nakladatel, pořádá s přáteli velkou večeři blbců, na niž každý dovede svého kandidáta. Z klání těchto "blbců", kteří samozřejmě nic netuší, vzejde na konci večeře vítěz.Jenomže Pierre Brochant na tuto svou zlomyslnost doplatí. Jednoho večera jej bolí v zádech a blbec Francois Pignon přijde k němu do bytu. Způsobí velký rozkol v Pierrově životě a nevědomky tak pomstí všechny zneužité "blbce". Komedie je plná slovní i situační komiky, gagů a překvapujících situací i rozuzlení.

Osoby a obsazení: Francois Pignon - Marek Vostřák, Pierre Brochant - Vratislav Malý, Christine Brochantová -Dominika Bartáková, Marléne - Zuzana Dlouhá, Justin Leblanc - Miroslav Dlouhý, Kůň - Jakub Šobra, Archambaud -Jan Šobra
Nápověda: Jitka Kubecová
Režie: Pavel Nešetřil