Guláš 2016



















Pátek...

Holka odjinud (Rudolf Trinner) – Fikar 

Jessie, srdečné, civilizací netknuté, morálně nenaru- šené děvče přijíždí do strýčkovy rodiny, kde vzbudí ne- jenom svojí osobou, ale především těžkým a nadmíru podivným kufrem, nemalý rozruch. Co má v tom kufru? 

Nadějkovský Fikar vznikl v roce 1898. Činnost spolku je docela pestrá a zahrnuje hlavně vlastní divadelní činohru a divadlo loutkové, to je v současnosti dost utlume- no. Zveme vokální i instrumentální seskupení a pořádá- me koncerty chrámové, komorní a folkové hudby. Máme řadu stálých přátel. Uvádíme méně her než v dobách dřívějších, kdy byli lidé odkázáni při zábavě sami na sebe. O to více se však navštěvujeme s přátelskými sou- bory na pohostinských vystoupeních. 

Ať žijí husité (Kateřina Pokorná) – Kapota 

Hra o tom, zda už je v Čechách nejhůře.

Osoby a obsazení: 
Jan Žižka: Dušan Ingr 
Radek Táborský: Martin Beran 
Uněj Leh z Rozkoše: Milan Novák 
Alice: Monika Kubová 
Leontýnka: Kateřina Mandíková 
Brambora Telecí: Hana Sloupová 
Starosta, hejtman, prezident: 
Dušan Běhounek Úřednice, sekretářky: Michaela Kulhavá 
Námět: Kateřina a Martina Pokorná Text a režie: Kateřina Pokorná Hudba: Jaroslav Uhlíř, 
Úprava: Dušan Ingr 
Texty písní: Zdeněk Svěrák 
Scéna a kostýmy: Kateřina Pokorná a Kapota 
Zvuky: Dan Hruška 
Nápověda: Eva Rypáčková 
Začátek zkoušek: 26. 8. 2014 
Premiéra: 22.5. 2015 – SPŠ Tábor 

Kapota je partička lidí, kteří se rozhodli splnit si sen a hrát di- vadlo jako profesionální herci. Od roku 2013 tak vzniká v Tá- boře stálý soubor, jehož každý člen nejprve absolvoval hereckou přípravku, kde se naučil všechny potřebné divadelní základy. Specialitou tohoto divadla je, že jsme divadlo autorské. Každá naše hra je tedy světová premiéra! Autorem všech scénářů je vedoucí souboru Kateřina Pokorná, která díky tomu, že z práce v přípravce důvěrně pozná každého člena, jeho přednosti i handicapy, napíše hru i všechny role v ní tak, aby si každý člen souboru zahrál to, čeho je podle svých možností schopen a aby se ve své roli cítil jako doma. Díky tomu si každý může zažít svůj úspěch a chvilku slávy na jevišti. 

Sobota...

Přijďte také s dětmi na Zábavné divadelní tvoření s Forbínou v sobotu v 10 hodin Na Hradě.
Vyrobíme si spolu pohádku a pak si ji zahrajeme. Vše pod vedením členky Forbíny Dominiky Bartákové.

Jak se nezbláznit?

(Kateřina Pokorná) – Voživot Hra je pojata jako kabaretní představení, a tak nějak je to o tom, že muži a ženy, ať dělají, co chtějí, nikdy se ne- mohou shodnout. Ale také bez sebe být. Zjistěte, jak se z toho nezbláznit ... 

Osoby a obsazení: 
Psycholožka Jiřina Studená: Veronika Teplá 
Richard Šternberk: Marian Lichtenberg 
Chlapeček: Josef Chrenka • Holčička: Vronika Chrenková 
Slepičková: Jana Svačinová • Rambousek: Vít Lichtenberg 
Čumáček: Martin Mareda • Beruška: Jana Kaltounková 
Miláček: Marian Lichtenberg • Láska: Pavla Kadeřábková 
Taťka: Oldřich Navrátil • Mamka: Jana Řezáčová 
Dědek: Jaroslav Jaroš • Bába: Vlasta Chrenková 
Text a režie: Kateřina Pokorná 
Nápověda: Drahomíra Klapková 

„Voživot“ byl založen v Mladé Vožici 1. září 2011 v re- stauraci U lva. Stalo se to tak, že ač místní naplaveniny, zato však divadelní profesionálové Kateřina Pokorná a Marian Lichtenberg, se jednoho dne ve Vožičanu dočetli, že už od roku 1865 se ve Vožici hrálo divadlo! S menšími přestávkami tady byl amatérský soubor vlastně vždy, až do roku 1993. Přistěhovavším divadel- ním nadšencům přišlo tak nějak líto, že už vožičáci své herce nemají. A tak po domluvě s vedením města, jako šílenci objížděli všechny sloupy mladovožicka a vylepo- vali výzvy pro občany, ať jdou do toho s nimi. A tak se sešlo pár lidí, které můžeme hrdě nazvat „Voživoťáci“. 

Dlouhý, Široký a Krátkozraký 

(Cimrman, Smoljak, Svěrák) – Dražičtí komedianti 

Obr Koloděj zaklel princeznu Zla- tovlásku a princové Jasoň a Drsoň se vypravili princeznu vysvobodit. Pohádka, která u dětí propadla ... 

V roce 2013 vzniklo amatérské divadelní sdružení „Dražičtí ko- medianti“. Po mnoha letech toto sdružení navázalo na divadelní tradici obce. První hra, kterou se Dražičtí komedianti představi- li byla z pera Járy Cimmrmana „Záskok“. Úspěch byl obrovský. Od téhož autora v roce 2014 na- studovali hru „Afrika aneb Češi mezi lidožravci“. Letos odehrají představení „Dlouhý, Široký a Krátkozraký“. 

Neděle...

Studio dell’arte – Šípková Růženka 

V rámci minulého ročníku jsme měli příležitost vidět tyto úžasné dámy poprvé. Jejich pohádky jsou založeny také 

na prvcích improvizace, především pak na přímé spolupráci s dětmi. Dětem (a nejenom jim) tedy nepřináší jen známou pohádku, ale i možnost aktivně se do děje zapojit. Představení „Zlatovláska“ v nás (a podle reakcí i ve Vás) zanechalo krásnou stopu, takže jsme moc rádi, že dorazí i letos. 

Hrát se bude i tentokrát ve dvoře Hospůdky Na Hradě. 

Vhodné pro děti z MŠ, školního i důchodového věku. Nikdo nebude ušetřen ... 

Ecce Homo Homolka – Oujezdáček 

Trpkou komedii Jaroslava Papouška „Ecce Homo Homolka“ o obyčejné neděli v praž- ské rodině si pro své ochotničení upravil DS Oujezdáček. 

Manželé Ludva a Heduš Homolkovi žijí se svými dětmi – dvojčaty a Ludvovými rodiči v pražském bytě. V neděli všichni společ- ně vyrazí na výlet do přírody, aby si užili zdravého vzduchu. Suverénní děda, sta- rostlivá, leč nekompromisní babi, poněkud ušlápnutý Ludva s nespokojenou Heduš a zvídavými dvojčaty si ale moc užít nedo- kážou. Celý den je snůškou malicherných sporů a hádek, které jako by k jejich životům neodmyslitelně patřily. Ironická komedie má silný satiricko-kritický podtext. Můžeme se Homolkovým smát, ale zároveň nás při tom smíchu trochu mrazí ... 

V Červeném Újezdě se hraje divadlo už pěknou řádku let, poslední dobou se divadelní soubor rozrostl nejen o herce a herečky, ale i o spoustu vydařených předsta- vení. I proto se ochotníci rozhodli založit svůj oficiální spolek, pod kterým budou vystupovat – občanské sdru- žení Oujezdáček. 

Stanovy OS nabízejí pestrou škálu působení – publikační činnost, zřizování dětských klubů a táborů, spolupráce se školami, ústavy sociální péče, církvemi, školskými zařízeními aj., pořádání divadelních představení, kon- certů, plesů, festivalů a jiných dětských a sportovních akcí. Nejvíce se však i nadále věnujeme ochotnickému divadlu, které nás velice baví a baví i návštěvníky našich představení, kterých stále přibývá. Divadelní spolek Oujezdáček má na začátku roku 2016 devatenáct ak- tivních členů. 

Ani za milion
(Doleželová, Vencl) – BDS Lužnice

Detektivní komedie z atraktivního a netradičního prostředí přímořského majáku. Jacqueline a Lambert jsou navěky spojeni tajemstvím a mezi nimi je všechno jinak, než se zdá. Každá lež je pravdou, každá pravda je lží a je jisté pouze to, že pod rouškou humoru skrývá se vrah… 

Osoby a obsazení: 
Jacqueline D’Arlette – Péťa Šulcová 
Lambert Pacôme – Čenda Roubal 
Režie: Míra Šařec 
Scéna: kolektivní práce pod vedením Míry Šařce 
Výroba rekvizit: Jana a Čenda Roubalovi 
Světla a zvuk: Petr Halama 
Kostýmy: výběr ze skříní a sekáčů 
Nápověda a inspice: Jana Roubalová 
Kresba na plakát: Miroslav Krubl 

Bechyňský divadelní spolek LUŽNICE patří mezi nejstarší ochotnické soubory v republice. V sedmdesátých a osmdesátých letech patřil ke špičce v jihočeském kraji a pravidelně se zúčastňoval krajských i republikových přehlídek. Po odchodu valné většiny členů (v souvislos- ti se zrušením vojenské posádky v Bechyni) a odchodu starší generace do ochotnického důchodu, prožíval soubor delší dobu tvůrčí a hlavně personální krizi. Posledních několik let bylo ve znamení hledání nových lidí, nových cest a nové tváře. Pokoušeli jsme se o autorskou tvorbu, snažili se o nacvičení několika dalších her. Pak jsme začali hledat v textech s malým obsazením.

Soubor se podílí na kulturním dění v Bechyni a rozšířil se o studenty SPŠK Bechyn